Jump to content
BMW E39 Club Romania
bita

Ce ne place la e39 nostru...doar ce ne place?De ce E39 ?

Recommended Posts

Salutare tuturor,asa cum zice si titlul topicului "ce ne place la e39 nostru" va rog sa postati doar ce va place si voua,ca ceeace nu ne place stim, si s-a vb enorm pe tema asta,mie imi plac urmatoarele lucruri la 525d meu,sper sa nu omit nimic: 1.Confortul care mi-l ofera la condus in aglomeratia din bucuresti zi de zi fata de fostul si prea iubitul meu e46 luat aproape de nou la vremea lui. 2.felul in care se aude motorul in tras,nu credeam ca se poate asa ceva la un D,am fost impotriva bmw-ului D..pana am avut primul D-bmw. 3.Foarte foarte silentios mai ales in habitaclu. 4.Fiecare buton e la locul lui. 5.Nu vreau sa omit nici consumul mic. 6.Lejeritatea pasagerilor din spate. 7.Caroseria adorabila. 8.inca place ochiului de fitze din coclaul asta de bucuresti. mai adaugati si voi sa nu epuizez tot.

forma, liniile, exteriorul !

farurile angel eyes care pt totdeauna vor apartine e39 si pe e39 se vor potrivi cel mai bine

siguranta pe care ti o ofera , placerea de a o conduce. chiar si un 520d e foarte silentios in exterior! multitudinea de optiuni pe care le poti avea tinand cont ca e totusi o masina din anul 2000 si au trecut pestea ea 12 ani de avans tehnologic

• Like 2

+100 Tom

sunt multe masini din 2012 care abia ii fac fata e39-lui,din toate punctele de vedere,eu mereu cand ies in afara orasului gasesc cate un erou dasta cu ww-audi care incearca sa faca si ei ceva,chiar cu motaoare de 3.0,ieri m-am luat cu un Tuareg v6,fara sa vreau,i-am dat un flesh sa sa dea dp banda 2 ca mergea incet,si gata a inceput dezmatul,la 150 i-am facut cu mana la propiu,a ramas foarte nedumerit omul nu stia ce i s-a intamplat si multi altii ca astia,asta ca o paranteza.

ma simt confortabil,in siguranta ... simt ca e masina de care am nevoie,simt ca ma impun in trafic cu ea,are o tinuta de drum impecabiala.... pare sportiva si tot odata agresiva....

ar nai fi ceva ??? sigur ca mai sunt dar cum au mia zis si alti colegi ....lista poate continua la infinit......

++1 Tom.... chiar si un 520d e ceea ce trebuie.... :beach:

ASFALAT USCAT TUTUROR COLEGILOR

• Like 3

Guest adinasu

sa nu uitam ca exista e39 care au avut la bord si 600 mii km,acelasi motor ceea ce la generatiile noi de motoare nu prea functioneaza,deci si asta trebuie punctat pozitiv,in afara tinutei de drum si etc...

• Like 1

comfortabila ... foarte comfortabila, silentioasa, interior superb, optiuni avansate pentru varsta ei, liniile caroseriei ("nervuri") inca valabile, faruri si stopuri (stopurile touring cu leduri inca fac furori), ieri noapte eram prin Bucuresti si vad in departare niste stopuri cu leduri frumoase... tocmai ce ma gandeam ... oare ce "ozn" o mai fi si ala ... bineinteles era tot un e39 touring ca al meu :lol: doar ca avea packet m

• Like 1

:wub: cateodata ma trec niste idei spre un e60 logic 7 si scaune comfort. Cam asta imi lipseste la a mea. Sunt curios totusi cum se aude un dsp sau o optiune audio mai buna decat a mea la e39. Cateodata imi trece si cateodata sunt mandru de al meu e39, chiar si cumnatamiu (detinator vw toareg 2010 si s-class 350cdi amg pack 2010) este uimit de masina mea B) (comfort si sportivitate).

Ahh ca sa nu mai spun ca am facut un mic tur european cu s-ul (condus in continuu si eu si cumnatamiu) aproape 6000 km. M-am intors acasa ... bine prima senzatie era ca nu am servo fata de S dar in rest, in mers directie, frana, acceleratie si senzatie peste s-class

• Like 1

:wub: cateodata ma trec niste idei spre un e60 logic 7 si scaune comfort. Cam asta imi lipseste la a mea. Sunt curios totusi cum se aude un dsp sau o optiune audio mai buna decat a mea la e39. Cateodata imi trece si cateodata sunt mandru de al meu e39, chiar si cumnatamiu (detinator vw toareg 2010 si s-class 350cdi amg pack 2010) este uimit de masina mea B) (comfort si sportivitate).

Ahh ca sa nu mai spun ca am facut un mic tur european cu s-ul (condus in continuu si eu si cumnatamiu) aproape 6000 km. M-am intors acasa ... bine prima senzatie era ca nu am servo fata de S dar in rest, in mers directie, frana, acceleratie si senzatie peste s-class

ai optiuni pentru tot ce ai zis tu acolo

- servotronic

- scaune comfort cu masaj ( poti sa le pui si ventilatie)

- sistem audio cu DSP ( sau M Sound daca gasesti)

Bun gasit tuturor!

Multumesc lui TOM ca "mi-a arata calea " spre acest site.Si acum la subiect.

1.Siguranta in trafic, mai ales in depasire; 2.Interiorul te face sa te simti acasa.Poate sint mai clasic in gusturi dar E39 este... MASINA.3.Un lucru clar pentru ceea ce inseamna BMW...daca restul masinilor se conduc...BMW-ul se piloteaza;4.Puterea ce-ti e transmisa prin fiecare por atunci cind autostrada este libera si " dai drumul la cai".Voi continua si cu alte puncte tari dar a inceput "Ray" pe CINEMAX...este vorba de Ray Charles...un clasic al muzicii...la fel ca si E 39.Numai bine!

• Like 3

ai optiuni pentru tot ce ai zis tu acolo

- servotronic

- scaune comfort cu masaj ( poti sa le pui si ventilatie)

- sistem audio cu DSP ( sau M Sound daca gasesti)

Cu servo sa vedem, la mine cred ca este prea stransa cremaliera. Am vb cu cineva pentru reconditionare la Moldova.

Referitor la scaune, la e39 scaunele comfort au masaj cu adevarat sau chestia aia "dinamica" care te ajuta sa nu intepenesti la drum lung?

Nu gasesc pe nimeni prin Bucuresti, pe care sa-l cunosc cu dsp pe e39 :(. Am prieteni cu e39 dar toti sunt "stock"

Sunet motor - la turatii nu se mai aude ca un diesel (6 cil) , partea laterala si frontala cu faruri (mai ales cu pozitiile aprinse) , memoria pt oglinzi,scaun si volan, oglinzile electrocrom , incalzirea in scaune - ff buna cand te ia frigul pana in oase , spatiul si felul in care te simti cand ruleaza la orice viteza ... si multe altele chiar in pofida consumului,impozitului ... a intretinerii ! Si dupa 10 ani arata , se simte si se comporta ca o masina scumpa !

• Like 1

va las o lista de pe un forum spaniol... km sunt probati la intalniri,,masinile se cunosc,,,etc,,

1 josecoy 1230000 528i

2 myto 800000 524td

3 m5Ddauto 690000 525tds

4 Molliarti 670000 318i

5 mecanicuxo 623000 320d

6 eloito bmw320 573000 320d

7 Ronin 563500 530i

8 Msuarez 550000 Alpina

9 ibon 543000 320d

.....

Faptul ca dupa 2 ani de pauza, am revenit la BMW si tot la E39, spun multe. In tot acest timp, orice masina am condus (Chevrolet Evanda, Chevrolet Epica, Opel Insignia, Opel Vectra C caravan, Opel Sintra, VW Bora :lol: ) incercam sa fac o comparatie. Este de ajuns sa conduci o data un BMW si toate celelalte marci vor avea lipsuri la diferite capitole.

• Like 1

Salutare tuturor posesorilor de E39!

Mie-mi place enorm toata masina, pe linga liniile de la exterior, care se impun si motorul de 3 litri care toarce ca un motan furios, pot spune ca sunt multe BMW-URI noi care nu se apropie de IUBITUL E39!

Cu Bussines Pack la interior si 3.0 DA sub capota, nu prea are ce sa nu-ti placa!

Cred ca este o masina bine conceputa si care MERITA MULT RESPECT!!!

DRUMURI USCATE TUTUROR!!!

• Like 1

Cu servo sa vedem, la mine cred ca este prea stransa cremaliera. Am vb cu cineva pentru reconditionare la Moldova.

Referitor la scaune, la e39 scaunele comfort au masaj cu adevarat sau chestia aia "dinamica" care te ajuta sa nu intepenesti la drum lung?

Nu gasesc pe nimeni prin Bucuresti, pe care sa-l cunosc cu dsp pe e39 :(. Am prieteni cu e39 dar toti sunt "stock"

Eu am dsp pe masina, dar sunt dezamagit, fiind sistemul high-end ma asteptam sa se auda super, dar nu e cine stie ce.

Sunt la al 3-lea BMW si pot sa spun ca la audio sunt 0.

La o intalnire as fi bucuros sa va arat cum se aude.

Si ca sa fiu ontopic, imi place mult antifonarea, faptul ca nu te deranjeaza sunetele din exterior.