Jump to content
BMW E39 Club Romania
bita

Ce ne place la e39 nostru...doar ce ne place?De ce E39 ?

Recommended Posts

Pot sa imi bag si eu nasul, desi actualmente nu am e39, dar am avut ca masina de servici.

De nedescris tinuta de drum.

Fiabilitatea

Piesele raport ce iti ofera/pret foarte ok.

Comfortul

Spartiul

Dotari

Motorizari, cel putin in cazul meu ( nu era benzina mea :)) ) 528i era o adevarata jucarie. Un fel de hothatch. Iarna deabia asteptam sa se lumineze afara sa ii spun sotiei ca numai avem paine si ca trebuie sa ies pana la Lidl, astfel ma invarteam in sens la AEM in TImisoara pentru cunoscatori de cateva ori =))

Stabilitate

Aspectul exterior, dpmdv cel mai reusit ever la BMW.

Gabaritul :))

Toate cele bune tuturor !

• Like 2

Sa ai 2 masini e ideal . Un quatrro iarna ( a6 2.5 tdi , 140 hp , 6 trepte , 5 in linie ) si un e39 restul anului :))

Sent from my iPhone using Tapatalk

un quattro daca esti maniac reprezinta mai multa bataie de cap decat e39 :) spun din propie experienta ... am detinut a6 c5 2.5 si mi-a ajuns VAG>

• Like 1

Salutare baieti sunt nou in aceasta familie si ma bucur ca acum fac parte din ea , cu bune si cu rele ador acest BMW nu stiu inca de ce dar mereu cand sunt la volan ma atrage nu pot spune ca este puternic am un 520d din 2000 buissnis class full , iar masina este puturoasa dar cu toate astea ma atrage , momentan este in proiect , daca aveti si sunteti draguti sa ma ajutati cu niste idei le astept !!!

Salut si bine ai venit. Ideea principala pentru a scapa de senzatia de motor puturos este resoftarea si EGR off. Se schimba total demarajul, puterea suplimentara fiind binevenita in depasiri.

Trimis de pe al meu SM-J500F folosind Tapatalk

• Thanks 1

Dupa experiena de aprox. 4 luni ca proprietar de e39, hai ca incerc sa raspund si eu la intrebare. Deci, care va sa zica, avem asa:

• muzica celor 6 cilindri este de departe cea mai mare atractie (principalul motiv al cumpararii)
  • insonorizarea - cum reuseste sa te izoleze de lumea de-afara, ma uimeste de fiecare data
  • subtilitatea DSC-ului - m-a scos de mai multe ori din belea, fara sa imi dau seama. Daca nu flashuia luminita din bord, ramaneam cu impresia ca Stig este mic copil pe langa mine in materie de condus sportiv
  • luminile de pozitie (facelift version) - atat cele din fata dar mai ales cele din spate; inca impresioneaza dupa atata vreme
  • suma de senzatii pozitive cand esti la voloan - de la materialele cu care intri in contact pana la comportamentul masinii pe sosea
  • dotarile  
  • nu in ultimul rand, imi place ideea ca aceasta masina a scris o particica din istoria universala a automobilismului

Cu siguranta am mai ratat si altele insa, asa pe nepusa masa, cam asta inseamna e39 (partile bune) pentru mine. Pe zi ce trece, parca tot mai mult imi place si "relatia" noastra este tot mai stabila. :)

• Like 3