Sari la conținut

E39 520d rosso scuderia


adicristian
 Share

Recommended Posts

Salutare!

 

Am hotarat sa-mi prezint si eu masina, un e39 din 2000 pe care l-am achizitionat recent.

 

 

20140815_155031_zps1d3b8684.jpg

 

 

 

Fosta masina care mi-a fost draga, dar avea lipsurile ei la dotari si am vandut-o de vreo 2 luni cu gandul de a trece la ceva mai mare: un seria 5.

 

 

2014-06-07161008_zpsca07e227.jpg

 

 

 

Masina actuala am gasit-o in CJ , mi-a placut, am facut cateva verificari la un service si apoi am luat-o.

 

Pot sa zic ca mi-a placut si lista de optiuni ce o avea:

 

 

Data for vehicle identification number: WBADM710X0GU46092

Model description: 520d

Market: Europa

Type: DM71

E-Code: E39

Chassis: Limousine

Steering: links

Doors: 4

Engine: M47D20O0 - 2,00l (100kW)

Drive: Heckantrieb

Transmission: manuell

Body Color: Schwarz 2 (668)

Upholstery: Standardleder/lightgelb (O7LG)

Production date: 10.10.2000

Assembled in: Dingolfing

 

Code Sonderausstattung Optional Equipment

S216A Servolenkung-Servotronic HYDRO STEERING-SERVOTRONIC

S235A Anhängerkupplung abnehmbar Towing hitch, detachable

S249A Multifunktion für Lenkrad Multifunction f steering wheel

S266A BMW LM Rad Radialspeiche 48 BMW LA wheel, radial spoke 48

S339A Shadow-Line Shadow-Line

S438A Edelholzausführung Fine wood trim

S441A Raucherpaket Smoker package

S500A Scheinw.Rein.Anl./Intensivreinig. Headlight wipe/wash/Intensive cleaning

S522A Xenon-Licht Xenon Light

S534A Klimaautomatik Automatic air conditioning

S661A Radio BMW Business (C43) Radio BMW Business (C43)

S672A CD-Wechsler 6-fach CD changer for 6 CDs

S704A M Sportfahrwerk M Sports suspension

S710A M Lederlenkrad M leather steering wheel

S775A Dachhimmel anthrazit Headlining anthracite

S785A Blinkleuchten weiss White direction indicator lights

S855A Sprachversion italienisch Language version Italian

S863A Händlerverzeichnis Europa Retailer Directory Europe

S884A Bordliteratur italienisch On-board literature, Italian

S915A Entfall Aussenhautkonservierung Delete clear coat

S928A Reifensteuerung Tire control

S945A Berücksichtigung Preisabhängigkeit

 

Vorbereitung BMW 6 CD WechslerProvisions for BMW 6 CD changer

 

 

 

 

 

Dupa cum se vede este cumpărata în Italia, și configurația mi se pare ciudata.... când am văzut anunțul și interiorul era crem cu plafon negru M, .... am zis clar e din bucăți interiorul......, dar se pare ca asa a fost configurația primului proprietar.

Din toate dotările cele mai bune mi se par: xenonul (la care lipseste spălătorul... bara a fost schimbata, deși nu s-au găsit semne de accident)

scaunele piele (era fain sa fie si incalzite)

directia servotronic

AC

 

Bineînțeles îmi plac și restul dotarilor care sunt normale la o mașina premium din anul 2000.

 

De cand e la mine am schimbat 2 role ghidaj si 1 curea.

 

Urmează sa:

 

-schimb termostatul EGR (se încălzește greu motorul)

 

-schimb filtrul epurator, am eu o banuiala ca nu a fost schimbat niciodata (scoate fum daca o turez dupa 3500, apoi daca ma duc mai turat o vreme nu mai scoate....)

 

-Reglaj la pompa de injectie...

 

-Trimul de la bara spate, care e de prefacelift

 

-spalator faruri

 

-Am parbrizul cu senzor ploaie si lumini, dar modulul de lumini nu este automat.... Trebuie sa verific daca functioneaza doar cu schimbarea modulului.

 

-incalzire in scaune

 

 

 

 

 

POZE:

 

20140808_210125_zps865e2f1b.jpg

 

20140815_154927_zps9366caf7.jpg

 

20140815_154936_zps46d42773.jpg

 

20140815_154951_zps7fb714bc.jpg

 

20140815_155122_zpsfc343e85.jpg

 

20140815_155128_zps41c16ec2.jpg

 

20140820_171321-1_zpscee28685.jpg

 

20140930_192211_zpsdf28f379.jpg

 

20140930_192233_zpsfe935098.jpg

 

20140930_192307_zpsc1954ae8.jpg

 

 

 

Cam asta e masina :)

 

Astept cu interes sfaturi pentru acest tip de motor. Inca invat despre motoarele diesel. Dupa ce am luat-o aveam emotii cu privire la clapetele de admisie... nu stiam daca am asa ceva sau nu... dar se pare ca nu am.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru urari!

 

La partea de modificari estetice ma tot gandesc la o combinatie reusita, dar inca nu sunt sigur care ar da mai bine pe masina mea.

 

Sa explic. Am trimuri shadow line, plafon antracit, piele crem..., suspensie M, volan M, deci elemente de M.....

 

varianta 1.    Ma gandeam sa schimb ornamentele exterioare sa fie crom, sa pun si bandourile de la modelul exclusive - inclusiv trimul de portbagaj si sa pun narile modelul cu interiorul cromat, am vazut narile respective la modele m5 din SUA. In varianta asta as zice ca masina este eleganta, oricum nu pot vorbii de sportivitate si agresivitate la motor de 136cp.

 

varianta 2. Sa las trimurile shadow sa pun bara fata spate de m5 e39, si jantele de m5 pe 18, sa pun narile negre.. Asa ar fi in ton cu suspensia M si volanul M... 

 

 

 

 

Am mai vazut un model de bara la cineva pe forum, parca Adiorte cu niste extensii pe lateral. poate ala ar fi mai fain decat cel de M.

 

Chiar nu stiu...

 

 

Voi ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Pregătiți cu bocanci de iarnă!

 

Am primit și încălzirea în scaune de la prietenii chinezi😤. Pentru cei care doresc să își comande, le pot spune de unde am comandat. Sper să reușesc să le montez în weekend.

 

2014-11-05165734_zps3c49576a.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Azi am legat incalzirea pentru scaunele din fata. Mi-ar fi placutsaa panoul original, dar ma multumeste si ce a iesit. In 3 minute simt scaunul ca ma incalzeste.

 

received_743706875721501_zps31f3cfaf.jpe

 

 

 

 

Am rezolvat și problema cu închiderea ușilor din fata. Problema era la modulele care se ocupa de închiderea ușilor și reglajul oglinzilor. Dacă nu merge nici închidere a, nici reglajul oglinzii de la o ușă merita sa verificați aceste module. La ușa pasager trebuie data fata de ușă jos, iar la ușa șofer doar panoul care are comenzile pentru geamurile electrice. Tot nu am înțeles cum s-au ars aceste module... Și dacă este o cauza comuna care le arde. Piesele le-am luat de userul Msasha - un băiat de nota 10.

 

Tot azi am rezolvat ai antena radio care avea mufa rupta.

 

 

Cred ca acum pot sa declar problemele electrice aproape rezolvate - mai am becul airbag aprins cu eroare de pretensiometru.

 

 

Intre timp am schimbat și termostat EGR, se pare ca trebuie sa schimb și celălalt termostat.....se încălzește ft. greu motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incalzirea luata de pe aliexpress.com am montat-o sub piele. Timp de lucru 5 ore pe scaun cu tot cu montat/demontat scaun in masina. Butonul pus pe marginea scaunului pentru ca nu am gasit electrician dispus sa lege incalzirea la panoul de sub clima.

 

Nu am avut niciodata scaune incalzite, dar pot sa spun ca e o investie care merita toti banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

20150117_145132_zps7151457c.jpg

 

20150117_144954_zps07d3969d.jpg

 

Niste poze de sezon. Pot sa spun ca ASC este eficient. Tempereaza acceleratia suficient sa inaintezi prin zapada fara sa ramai blocat. La fostul e36 care nu avea ASC trebuia mai multa atentie cu acceleratia. Cred ca din cauza greutatii e39 inainteaza mai bine prin zapada decat e36.

 

Oricum cel mai importante sunt anvelopele - daca sunt noi masina merge oriunde merge o masina FWD asta spre ciuda iubitorilor de masini cu tractiune fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi lasi mie varianta asta  :) ,eu sunt cu chrom-u  :lol:

'varianta 1. Ma gandeam sa schimb ornamentele exterioare sa fie crom, sa pun si bandourile de la modelul exclusive - inclusiv trimul de portbagaj si sa pun narile modelul cu interiorul cromat, am vazut narile respective la modele m5 din SUA. In varianta asta as zice ca masina este eleganta, oricum nu pot vorbii de sportivitate si agresivitate la motor de 136cp.'

in timp ce toata lumea vrea shadow mie imi place exclusivu`,bandourile sunt super.

 

diferenta nu e doar de greutate,dealtfel e cu 100 de kg mai grea,constructia e de asa natura. l-am `impins` pe unul cu e46 pana in limita lui de aderenta si eu mai puteam inca,conditii de iarna. imi place sa fac lumea sa aprecieze modelu si sa dea respectul cuvenit,nu doar pentru cum arata  ;)

faza cu tractiunea...cine stie ,stie cu ambele,cine nu..,e mai buna sa fie pe fata! problema e ca se mai intampla sa nu iei curba  :)

 

on; superb interior,bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am mai adaugat cate ceva la trusa de scule. Multumesc bmwrail.

 

Inca nu e completa imi lipseste cheia de roti, tija de fixare roata, cheie bujii si ceva ce seamana cu un cap de cheie tubulara.

 

Daca are cineva de vanzare ce imi lipseste sunt interesat.

 

20150205_120727_zpsgnmxzizs.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ca urmare a unui schimb m-am ales cu un set de jante style 66. Sunt incantat de ele, doar ca trebuie vopsite.

 

20150219_182618_zpsa4euap3s.jpg

 

 

As dori sa le vopsesc intr-o culoare cat mai apropiata de black chrome - culoare originala de la style 65. Problema este ca nu am gasit nicaieri pe net un cod care sa imite cat mai bine black chrome.

 

Momentan le-am "montat" doar in photoshop.

 

test%20adii_zpssid6jfy7.jpg

 

 

Daca ma poate ajuta cineva care a revopsit jante in culoare apropiata de black chrome il rog sa ma ajute!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Ai lipit un conținut cu formatare.   Elimină formatare

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...