Sari la conținut

Recommended Posts

Tu ai scris cu bold, am facut si eu. Daca asta e nevoie sa ma fac auzit.

 

O sa fac montaj, alte teste, alte note de constatare, mai merg cu ele (cum zicea adicristian mai sus), si le trimit din nou dupa ceva timp, e fix problema mea.

 

Dupa cum am zis, am dreptul la garantie pana in ultima secunda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e foarte trist. Nu e tot forumul ca foarte multi m-au inteles. 

 

@Adi Te rog sa discuti pe privat sau unde poti cu pimp, sa imi trimita acte in regula, sa pot relua procesul. Se poate sau nu? (poate le-a si trimis, dar nu stim daca nu raspunde).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Increatul se pare ca ti-ai pus (aproape)tot forumul in cap doar pentru faptul ca ti-ai cerut drepturile de cumparator. TRIST😢😢😢

nu, si-a pus forumul in cap din cauza atitudinii. la fel cum a pierdut si garantia din cauza atitudinii.

Repet inca odata, garantia nu a pierdut-o din cauza lipsei bonului, a pierdut-o din cauza actelor de la service, facute total aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok , si eu ce cer aici? (toata lumea s-a spalat pe maini, vanzatorul, importatorul).

 

Cer acte sa pot relua procesul.

 

nu, si-a pus forumul in cap din cauza atitudinii. la fel cum a pierdut si garantia din cauza atitudinii.

 

Hai ca asta e buna, voi nu ati fi fost suparati in locul meu? Garantia nu e pe vorbe sau atitudine, e pe documente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu vreau sa subliniez ca pana la urma sunt ramas cu o pereche de amortizoare proaste, si minus sute de ron in buzunar.

 

Pana la urma de ce tot discutam in cerc? S-a inteles, nu se poate face nimic legat de ce a fost deja, eu o sa merg direct la importator pe baza achizitiei de la pimp. E in regula?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu totusi cred ca tu nu ai comandat ce trebuie. stii cumva ce amortizoare ai avut pe masina? daca erau m tech sau nu?

Si in acest caz cine se face vinovat cand tu dai seria de caroserie cand comanzi piese! Oferta trebuie sa fie doar pentru acea serie de caroserie,cred eu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca idee, de cand amortizoarele cu eficienta sub 60% se pot considera ca bune (de noi)? Am intrebat multe persoane care au mai facut teste, si ziceau ca de noi nu au de ce sa iasa sub 80%.

Alt exemplu concret e suspensia fata, mereu mi-a iesit 70%+ (amortizoare vechi si rulate destul si in Romania).

 

Recomandarea service-ului a fost schimbarea, banuiesc ca fac 10 teste de amortizoare pe saptamana, au mai vazut sute de cazuri si procentaje.

 

Nu poate intra in discutie ca-s bune, daca le-am trimis deja. Deja decizia ca-s proaste a fost luat pe baza testelor, atat de drum, cat si pe banc. Oricum o sa le trimit din nou sa faca si ei teste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, deci concluzia e asta:

 

 

.. ti-am scris si eu, si ti-am recomandat pentru piesele de genul asta, sa mergi in atelier autorizat si sa iei piesele de la ei. Asa o sa ai parte de experienta pe care tu o astepti, in legatura cu garantia. 

 

Atata timp cat o sa iei din alte parti piesele, tot la fel ca si cu Florin o sa patesti. 

 

Si asta:

 

Vezi tu, uneori e bine sa cumperi de la un magazin, de la tine din oras. Astfel elimini multe neajunsuri. Eu cel putin, asa procedez cu mici exceptii, ce implica ornamente, simeringuri plus alte bunuri materiale de mica valoare si scurta durata care nu sunt supuse efectului mecanic.

 

Florin a cazut cumva aiurea aici pentru ca nu ti-a dat factura si certificatul de garantie. Nu e tarziu nici acum 

 

Pentru a elimina intermediarii, achizitionati prin magazinele Unix, Autonet, Autokarma, Autoeco s.a.m.d ei fiind direct importatori astfel incat, in eventualitatea unor probleme aparute la piese sa puteti beneficia de o garantie corespunzatoare.

 

Si asta:

 

Asadar ori colegul Pimp la cumpara pe firma,iar apoi la vinde la pret de dumping.Si isi recupereaza tva-ul platit,si astfel face profit.De aici rezulta pretul imbatabil,iti ofera piese de calitate pe riscul lui.

 

 

 

Am primit coletul de la pimp si nu mi-a trimis niciun document. DE CE?????

 

Nu am decat un cuvant sa mai zic: batjocura. Adi poti inchide daca vrei subiectul. 

Eu oricum, o sa trag tare pe partea mea sa ii fac reclamatie la toate institutiile competente. 

 

Cine are datele firmei colegului pimp este rugat sa mi le dea pe privat. Pentru ca prin comportamentul asta el mi-a inchis orice usa pentru a beneficia de orice garantie reala (daca a fost vreodata).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc si ma minunez...

 

Increatul, cu ce te ocupi? incerci sa bagi legislatia pe gat dar te cam depasesc anumite chestii.

Nu inteleg ce te tot repeti de partea ca trebuia sa iti trimita la schimb alte amortizoare, atata timp cat nu el e producatorul ci doar un intermediar.

Nu el decide daca vrea sa iti dea garantia sau nu. Eu sunt patit cu piese luate si montate de mine care nu au putut fi trimise in garantie. Ne asumam.

 

ACTELE!!!!! nu stiu ce mai vrei dupa luni bune.... Facturile NU se antedateaza. Nu e convenabil sa te incarci cu o factura in luna iunie cand ea era la inceputul anului + e ILEGAL!!!

 

Factura se emite la CERERE si este obligat sa ti-o trimita daca este ceruta!!! Eu tot timpul am cerut si am primit toate documentele, nu s-a pus problema.

 

 

 

pimPPotrivit art. 155 alin. (7) lit. B) din Codul fiscal si art. 1 alin. (2) din OUG 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata agentii economici care vand (livreaza) bunuri sau presteaza servicii cu amanuntul catre populatie sunt obligati sa emita bon fiscal pentru livrarile/prestarile efectuate, fara a fi obligati sa emita factura, cu exceptia cazului in care beneficiarii (clientii) solicita acest lucru.

 

Oricum ar fi treaba, increatule, NU poti sa vii dupa cateva luni cu pretentii de emitere a unui bon sau a unei facturi.

 

Ce faceti mai departe e strict treaba voastra.

 

O zi faina!


Revin asupra unei precizari, Daca piesa X este cumparata pe firma la pretul de 2 lei, NU!!!! poate fi vanduta cu 1 leu mai departe. (nu stiu de unde le scoateti)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de lamuriri, cred ca stiam toate aceste aspecte. Eu nu am cerut factura (e un termen general folosit), ci bon fiscal, orice ma ajuta pentru a duce demersurile mai departe. Nu ma intereseaza data, poate sa fie din trecut, sau din viitor sau din ce vrea el.

 

Pentru ca am probleme cu produsul, pot sa emit pretentii de acte. Voi ce ati face in locul meu? Sa va vad pe voi cand aveti nevoie de garantie de la pimp, cum reactionati, ce veti face?

 

LE: Deasemenea certificatul de garantie trebuie sa fie datat. Deci pe aceste baze pot continua cu importatorul.

 

pimP sta pe topic non-stop si nu zice nimic, cred ca se amuza si asta zice ceva despre el:

 

Cine vrea sa invete ceva din topicul asta sa invete, cine nu sa cumpere in continuare pe barba lui.

 

 pimp3.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca cam toti ne amuzam de tine. o cam tii pe a ta, chiar daca majoritatea ti-a dat o gramada de argumente ca telescoapele sunt bune tehnic. procentul ala difera de la aparat la aparat + ca difera si daca ai cauciucuri de vara sau de iarna in proportie de vreo 5 procente. exact cum a zis colegul l.u.v., nu poti sa ai pretentia de la niste telescoape aftermarket sa se ridice la standarde de telescoape premium, cum ar fi sachs. telescoapele sunt bune. 80% poate scoti la sachs, dar nici acolo nu e sigur ca scoti atat. Imi pare rau ca ai patit asta, dar telescoapele trebuiau lasate pe masina.

Parerea mea e ca topicul ar trebui inchis pentru ca increatul nu o sa inteleaga niciodata si nu cred ca vrea sa inteleaga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel cum i-am zis si la Florin, te invit sa dai o tura cu masina cu ele puse sus, sa-mi zici ce parere ai de amortizarea spate.

 

Daca eu vreau sa beneficiez de garantie pana in ultima clipa, care-i problema ? Eu am cerut doar documentele sa pot merge mai departe.

 

Deci eu ca si client gresesc? Pana la urma e problema mea ce fac, imi trebuie documentele si gata.

 

Daca efectiv eu imi cer drepturile, unde e problema? Eu am dreptul la actele de provienenta, cred ca bon se poate scoate oricand. Garantie la fel, mi-o dateaza cu ce data vrea el. 

 

Deci care e problema?.

 

 

PS: De unde stii tu ca telescoapele-s bune, ti le vand tie atunci. Le vrei? Sunt noi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu observ un cerc vicios aici...

- cumparatorul, neavand acte ca a cumparat amortizoarele, poate doar acte de montaj intr-un service autorizat RAR, nu poate beneficia de garantie, e logic. La garantie trebuie sa prezinti actele de provenienta, bon fiscal, eventual factura.

- amortizorul poate fi ruginit total, daca nu e in parametri in ultima luna de garantie, el trebuie schimbat.

 

Acum, furnizorul nu accepta garantia, probabil stiind ca, cumparatorul nu are acte ca a cumparat produsul, deci refuza garantia dupa 2-3 luni.

 

Returul se da daca produsul nu are urme de folosinta, daca l-ai montat pe masina si ai facut o zgarietura, nu beneficiezi de retur, asa e politica.

Dar ai garantie la produs, daca a fost montat in service autorizat.

Daca service-ul da acte de montaj si e autorizat, furnizorul nu poate refuza garantia, RAR-ul certifica prin autorizare ca acel service e competent, deci produsul e montat corect, PUNCT (chiar daca o mai dau mecanicii in bara).

 

Deci concluzionez ca @increatul nu poate da retur amortizoarele, ca le-a montat pe masina, dar ar trebui sa beneficieze de garantie, daca amortizoarele nu ies in parametri la testare. doar ca fara bon fiscal sau alte acte de achizitie nu va beneficia in veci de garantie.

 

Returul se accepta, daca piesa nu are urme de uzura pur si simplu, nu conteaza ca e bun, daca te razgandesti in 14 zile ai dreptul sa-l returnezi, fara motivatie. Asa spune legea.

 

As fi dorit sa se discute fix pe tema, nu in sensul ca ce bun feedback are unul sau ca ce preturi practica. Astea-s discutii pe langa subiect.

Si eu iau piese la pret mai mic, local, de la un prieten, preturi oficiale ca lucreaza la un magazin de profil. nu inseamna ca nu mai iau si de la Florin, cer oferte peste tot, de unde e mai avantajos, de acolo cumpar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super clar explicat👍👍@Scooter

L.U.V nu vad nici o problema daca eu montez amortizoarele dupa o luna dupa ce le-am cumparat si apoi le fac testul de eficienta,care arata ca ele nu au eficienta unui produs nou,iar apoi circul 7,10,1000,123000 km. Daca in timpul garantiei eu ma hotaresc sa trimit inapoi produsul pentru ca e defect/ineficient nu cred ca gresesc cu ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@luv    Da, asta nu inseamna ca nu pot sa le duc la garantie cand sunt 11 luni si 20 de zile de la achizitie (asta in cazul in care beneficiez de 12 in loc de 24 de luni)

 

si cu siguranta nu il scuza pe Florin Oprea pimp, sa imi elibereze toate documentele.

 

Nu e clar?

 

 

@Scooter Mersi de lamuriri, din pacate vad ca nu am ce face, ma lovesc de refuzul de a-mi fi eliberate documentele.

 

Daca nu se poate sa mi se elibereze atunci sa propuna Florin alt targ. I le dau lui sa le vanda, ca SH, daca toata lumea zice ca-s bune. Si impartim restul pagubei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, el nu poate beneficia de garantie din cauza neconcordantelor din acte, testarea apare la o ora, kilometrajul diferit, a parcurs doar 7 km si amortizoarele sunt deja ruginite etc.

Nu conteaza, daca in 11 luni ruginesc, face testare si sunt praf, trebuie inlocuite, asta face garantia. kilometrajul conteaza doar in momentul in care la garantie se da o limita de km, altfel nu are treaba. 12 luni din momentul achizitiei, daca sunt acte doveditoare, desigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Ai lipit un conținut cu formatare.   Elimină formatare

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...