Sari la conținut

Timbru de mediu - evitare/recuperare/abrogare


galmati
 Share

Recommended Posts

Da, dar poate vreau și eu banii înapoi și nu am copie dupa brief sau pașaportul de la mama de la fosta soția de la fostul proprietar și alte acte brusc devenit relevante.

In Ro este o regula: faci copii dupa orice act original daca esti nevoit sa-l predai.

Eu am invatat repede mersul lucrurilor.

 

Trimis de pe al meu SM-J500F folosind Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am mers si eu la avocat si am inceput demersurile. Am ales calea cu avocatul ca mi s-a parut mai sigura, mai ales ca nu vreau sa mai am si grija asta pe cap (am cam 1 milion de alte griji :) ).

Problema e ca isi ia onorariul din cheltuielile de judecata PLUS jumatate din dobanda. Intrebarea e, daca e ok asa? Si la ce dobanda se refera, la cea din momentul din care te consideri pagubit pana cand primesti banii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca dobanda se calculeaza raportat la BNR si din momentul platii pana la momentul sentintei judecatoresti. Parerea mea este ca e foarte bine daca nu ii dai bani inainte. Nu castigi, nu platesti. Imi poti trimite si mie un nr de contact al avocatului pe pm?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram curios de jumatate din dobanda, de ce si-o insuseste si daca e o suma mare? (timbrul de mediu a fost 3800). 

Si daca se practica si la altii si e normal.

 

Onorariul standard nu ma intereseaza, ca e din cheltuielile de judecata, poate sa si-l puna si 5000 ron.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dobânda este pe perioada în care s-au folosit de banii tăi. Oricum e cea mai mică dobânda practicată la depozitele la vedere.

Interesant este că s-au abrogat si dispozițiile privind esalonarea returnarii sumei pe o perioadă de 5 ani deci ar trebui să primim toți banii o dată.

 

Trimis de pe al meu SM-J500F folosind Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica e vorba de o dobanda mica, am inteles. Da, toti banii sunt deodata. 

 

Imi dau si banii inapoi pe cheltuielile de judecata, gen chestia asta de 300 ron de la inceput? Nu mai stiu ce anume reprezinta, dar e procent din timbrul de mediu platit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din procesul castigat de mine: "Obligă pârâtul să restituie reclamantuluii suma de 1527 lei, reprezentând contravaloare timbru mediu, cu dobânda legală de la data plăţii taxei 21.07.2015 şi până la data restituirii. Obligă pârâta să plătească reclamantului suma de 452,7 lei cu titlu de cheltuieli de judecată."

 

Acei 452.7 ron reprezinta 300ron onorariul avocatului + 152.7 ceva timbru juridic nu tin minte exact denumirea (10% din timbrul de mediu de 1527)

 

Taxa se recupereaza in instanta complet, nu in 5 ani sau alte inventii. Alea cu 5 ani sunt asemenea taxei,  proceduri declarate ilegale si de aia sau scos, plus ca la alea semnai ca esti de acord tu, tocmai sa nu mai poti contesta pe urma. O decizie judecatoreasca definitiva se executa direct fara alte proceduri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

...

Interesant este că s-au abrogat si dispozițiile privind esalonarea returnarii sumei pe o perioadă de 5 ani deci ar trebui să primim toți banii o dată.

 

Trimis de pe al meu SM-J500F folosind Tapatalk

Sau deloc... Dacă nu mai sunt valabile acele dispoziții, este posibil ca, pe lângă faptul că nu se mai acceptă cereri de restituire pe cale administrativă, să se stopeze și restituirea sumelor care sunt deja în plata esalonată pe 5 ani.

 

s7

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau deloc... Dacă nu mai sunt valabile acele dispoziții, este posibil ca, pe lângă faptul că nu se mai acceptă cereri de restituire pe cale administrativă, să se stopeze și restituirea sumelor care sunt deja în plata esalonată pe 5 ani.

 

s7

Nu mai sunt valabile acele dispoziții iar hotararea judecătorească obliga paratul la plata sumei fără fractionare.

 

Trimis de pe al meu SM-J500F folosind Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am inceput sa pregatesc actele si am nevoie de copi in conform cu originalu dupa brief,a mai facut cineva chestia asta? mi sa zis sa merg la politie la inmatriculari si sa fac o cerere de mana la care sa anexez copie carte talon buletin si sa specific ca vreau de la dosar sa mi se puna la dispozitie copiile....A incercat cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Ai lipit un conținut cu formatare.   Elimină formatare

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...