Sari la conținut

Timbru de mediu - evitare/recuperare/abrogare


galmati
 Share

Recommended Posts

  • 2 months later...

http://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/auto/proprietarii-de-masini-pot-cere-de-astazi-restituirea-taxei-auto-descarca-formularul-782417

Proprietarii de mașini pot cere de astăzi restituirea taxei auto. Descarcă formularul

Modelul de cerere pentru recuperarea taxei auto a fost publicat joi, în Monitorul Oficial, cu o întârziere de două zile față de termenul asumat de Guvern la începutul lunii august, scrie Profit.ro.

Persoanele care au dreptul la recuperarea taxei pot acum să depună cererea la Fisc pentru a-și recupera banii.

Potrivit sursei citate, autoritățile au întârziat nejustificat aplicarea ordonanței date de Guvern la începutul lunii august. Potrivit ordinului de aprobare a modelului de formular, apărut în Monitorul Oficial, Ministerul Mediului și-a dat avizul pe 17 august, în timp ce Ministerul Finanțelor a aprobat abia pe 22 august, termenul limită prevăzut de ordonanța de la începutul lunii.

Formularul poate fi descărcat aici.

Calendarul de rambursare:

- pentru taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, în perioada 1 ianuarie 2018 – 31 decembrie 2018;

- pentru timbrul de mediu pentru autovehicule, în perioada 1 septembrie 2018 – 31 martie 2019.

Pentru primirea banilor, trebuie depusă însă o cerere la sediile ANAF.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

vai de %*!@ noastra!!!! se alege praful de noi!! :Mauridia_01::dash1:astia n-au limite ma! dupa ce ca impozitul la 2.5 e 1000 de lei aprox, sa mai platesti si "o taxa foarte mare"??? sa puna inapoi de prima inmatriculare. A mea, la fel ca si la restul majoritatii, taxa e platita. La ce puii mei sa mai platesc? Sa ii taxeze pe aia care au luat masini cat timp nu era taxa in vigoare si sa ne lase in plata Domnului! Oricum niciodata nu am vazut rostul unui impozit atat de mare pt motoarele ce sar de 2.0. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa echivaleze cu nicio taxa din trecut, care deja au fost declarate ilegale prin instante.

S-ar putea sa puna un fel de impozit anual, sau ziceau ca integrata in vigneta (cat mergi atat platesti, poti sa iei si pe 7 zile). Desi nu stiu cum ar functiona in orase toata treaba asta.

O taxa de prima inmatriculare, care s-ar plati doar o data, ar crea din nou haos si recuperari, si dat in judecata si nu mai stii ce s-a platit, adeverinte de la finante samd.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit toate variantele, aia cu vinieta nu mi se pare o solutie. Eu personal clar as avea nevoie pe un an.... daca o sa coste decent e ok, dar daca se duce in panzele albe da-o dracu. Si cum ramane cu aia care circula in oras la magazin si inapoi? aia nu polueaza? Din contra, in oras e mai mare poluarea... cat despre impozit anual...eu tot nu inteleg...de ce drac platim impozit la motoarele mari atat de mult? nu deaia ca polueaza mai mult ca alea mici? ca nu vad nici o alta justificare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as fi fost de acord, daca macar 1 secunda cineva s-ar fi gandit intr-adevar la MEDIU atunci cand au gandit orice taxa referitoare la mediu. Fix in p... ii doare de mediu. Banu' tata, sa curga banu' sa avem de unde fura !

Si iar fac bani bulgarii cu noi.... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se mai inscriu masini in Bulgaria,cum mergea odinioara.Si cine isi inscrie,vai de el,600-700 de euro inmatricularea,direct pe firma,blacklist dupa un an,"ie grele",1000 de euro pe an cheltuiti pe acte....

Trimis de pe al meu HTC One_M8 folosind Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu pe cineva care are firma pe el, in bulgaria, are 4 masini pe respectiva firma, 3 ale lui.

la mercedes S class, motor 3 litri plateste 60 euro pe an, tot.

Nu ma intreba cum a facut ca nu stiu, dar daca vine vreo lege aiurea sigur o sa aflu.

Da, pe firmele care au circa 5000 masini inmatriculate in 2 luni clar ajungi la 700e pe an :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iulian,si-a facut firma,exact cum ti-ai face una in Romania.Sigur a petrecut cateva zile in bulgaria,iar procesul,cu tot cu inmatriculare,depaseste 1000 de euro.

Desigur,ulterior,ai obligatii fiscale in bulgaria,in fiecare an trebuie sa platesti impozit,tva....iti faci concediul la ei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ptr taxa din 2013: am avut un Golf pe care l-am vandut si nu mai am decat chitanta ptr plata taxei. Se mai poate recupera?
Se poate cere vreo adeverinta/duplicat de la inmatriculari care sa suplineasca CIV si talon?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am depus azi cerere pentru restituire, am de recuperat aproximativ 3800 RON.

Documente cerute pe langa cererea tip - copii dupa CIV, talon, chitanta taxa. Am adaugat si o copie dupa decizie de calcul. Sunt curios daca o sa intre banii vreodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa nu intre @bartro? Eu am doua hotarari definitve, si tot asa, prin septembrie ii astept. Insa daca ar fi sa nu ii dea nici atunci, mergem pana la CEDO, pana unde o e nevoie. Nici nu-mi fac probleme.

Naspa a fost acum cativa ani, ca ii dadeau inapoi in 5 ani. Aia e o magarie extraordinara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca guvernul are mare nevoie de bani, si taxa respectiva a fost o contributie buna la buget.

http://www.economica.net/taxa-auto-timbru-de-mediu-incasari-2015_104291.html

In presa circula si stiri de genul:

https://www.auto-bild.ro/stiri/avertisment-de-la-fostul-sef-al-anaf-psd-pregateste-blocarea-restituirii-taxei-auto-134923.html

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Ai lipit un conținut cu formatare.   Elimină formatare

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...