Sari la conținut

Rigiditate si zgomot punte spate e39 touring


n3o
 Share

Recommended Posts

Dupa cum scrie si in titlu am o problema cu rigiditatea crescuta a puntii spate care dispune de amortizoare pneumatice. Stiu ca este boala lor cu pernele de aer sa le creasca rigiditatea odata cu varsta dar cititind mai multe pe internet am aflat ca aceasta se trage si de la bucsile puntii spate, recent am simtit si o ondulatie ciudata pe puntea spate la trecerea la o viteza mai ridicata peste niste gropi/hopuri, concomitent cu treaba stiu sigur ca nici bateria nu este prinsa cum trebuie in locasul ei, are opritorul montat (cel in forma de S de deasupra bateriei), totusi ramane un spatiu intre opritor si baterie iar striatiile de pe fundul lacasului bateriei nu ajuta la o fixare ferma. A rezolvat/izolat cineva problema cu rigiditatea si zgomotul la e39 touring ?. Chiar si azi am vb cu un fost posesor de touring si mi-a zis de alte bucsi pe spate (2 la numar), groase, mari si cu ulei in ele , le-a schimbat si nu s-a mai auzit nimic, nu am gasit nimic pe realoem, ma poate sfatui si pe mine cineva ?

Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista o bucsa oscilanta ..... se mai numeste si "scartaietoarea" . E exact sub butuc si destul de mare si complexa ..are si plastic si cauciuc + vaselina in interior . ( stiu ca am spart-o incercand s-o scot fara presa :D !)

 

Daca aia se strica greu de tot iti dai seama ...numai daca-i praf parf si scartie te prinzi de unde-i problema . Daca e stricata schimba unghiul de cadere a rotii . Mie imi face figuri pe sosea uda ...la denivelari devenea foarte instabila .

 

Piesa 2 din schema : http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=DS31&mospid=47556&btnr=33_0524&hg=33&fg=30

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am schimbat si eu piesa 2 din link http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=DS31&mospid=47556&btnr=33_0524&hg=33&fg=30 pentru ca incepusem sa am probleme de stabilitate pe spate si anume daca trecea un tir pe langa mine cu o viteza mai mare un pic simteam cum parca ma arunca de pe sosea iar puntea spate parca avea si ea o directie proprie.Schimband respectivele bucsi am rezolvat problema asta complet.Succes tuturor.

 

PS E39 520I 1997 SEDAN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Foarte tare .... am rezolvat cu zgomotele, bateria nu era prinsa bine (am incolocit-o si fixat-o bine, se misca masina cand trag de baterie ... ce tapana este), am fixat toate prostiile prin portbagaj - la roata de rezerva si la trusa de chei dupa haion (i-am pus cauciuc cu adeziv) inclusiv la placajul de la roata de rezerva ... nimic nu se mai aude !!!!!!!!!!!!!!!! :D bucsile nu le-am schimbat inca, mai astept o saptamana si nici nu m-am uitat daca au sigurantele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Rigiditatea suspensiei din pacate nu este data de bucse, ci de perne care odata cu trecerea timpului se intaresc si nu mai au elasticitatea necesara preluarii socurilor. Ma gandesc deja daca nu as putea monta un set de arcuri si sa renunt la pneumatica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 years later...

Bună seara, am o problema cu zgomotul portbagajului la un E39 Touring Exclusive inchidere soft close, recent am schimbat telescoapele fata/spate, și tot vibrează spatele mașinii și se aude tot portbagajul când merg peste liniile de tramvai pana și la gropi mai mici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Ai lipit un conținut cu formatare.   Elimină formatare

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...