Sari la conținut

BMW 530dA IS 17 CLG


28clg
 Share

Recommended Posts

Asa e atitudinea servicelor din Romania,daca ai facut ceva acasa,s-a rupt surubul ruginit pentru ca l-ai desfacut tu acasa,nu pentru ca era el ruginit,daca te duceai la ei,nu se rupea...

Gandeste bine situatia,cutia automata tot automata ramane,indiferent de situatie.Eu.in locul tau,as repara cutiile,dar in Italia,caci nu renteaza sa dai o gramada de bani doar sa le trimiti in Romania,trebuie sa existe si in Italia un service specializat BMW care nu este reprezentanta si ies mai ieftin la bani,apoi,cand vii in RO,un swap la manuala,sa scapi de belele..

Aline,scuza-ma dar uitasem sa iti raspund.

Sunt destule service-uri si in Italia care repara cutii automate numai ca e cam aceeasi treaba,adica tre' sa trimiti cutia la ei prin curierat,dureaza foarte mult timp reparatia(peste 2 saptamani),umbla cu prosteala mai ceva ca mecanicii din Romania ,cica ei folosesc "numai" piese originale etc etc si uute asa ajungi la cifre astronomice cu reparatia.

Am ales sa o trimit la acelasi service pentru ca eu sincer chiar nu am ce le reprosa,ei mi-au reparat cutia foarte bine si am fost mai mult decat multumit si intr-un fel sau altul am incredere in ei.

Ca ex. cand am desfacut cutia reparata de ei pur simplu era impecabil de curata si uleiul la fel,ziceai ca atunci e pus in cutie...si am parcurs cu ea cam 6500-7000 de km si nu aa dat macar o data semne de breun defect sau alte prostii.

Ramane deocamdata sa vedem ce verdict imi dau ei iar pe viitor,posibil sa fac un swap la manuala sau cine stie poate voi vinde masina si sa cumpar alta manuala...cam greu a doua varianta dar nu imposibila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nooo,pai asa ce combinatie as fi facut...?

Si asa ma astept la peste 800 euro reparatie,mai trimiteam si masina inca peste 800 euro....Cam dadea cu virgula :))

Mai bine luai alta cutia ( 3-400 euro ) ... te-ai complicat tare...  :huh:  si o repari a doua oara..  :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nooo,pai asa ce combinatie as fi facut...?

Si asa ma astept la peste 800 euro reparatie,mai trimiteam si masina inca peste 800 euro....Cam dadea cu virgula :))

E treaba nasoala daca iese cu virgule :)) Iti doresc sa numai fie nici o virgula, s-o faci o data pt totdeauna :)).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca s-a dus suspansul si au revenit nervii..:))

M-au sunat de la service si au spun ca am montat ceva gresit cand am schimbat pompa si de aia s-a rupt a doua oara +ca de data asta ceva "pale" de la semeringul de la pompa au fost pur simplu sfaramate pe acolo si s-a stricat rau carcasa pompei...

Inauntru nu ar fi de schimbat decat cateva discuri...

Costuri: Carcasa pompa noua -1200 euro

Carcasa SH cu factura de garantie -700 euro

Acele "cateva" discuri- 7-8 euro buc.

Manopera - nu au mai apucat sa imi zica.

Deci se junge la o cifra deatul de mare care imi da muuulte virgule si binenteles de gandit.

@Ccrys - Daca oau alta cutie chiar sa-mi zica vanzatorul ca e buna,tot trebuie sa o trimit la verificat,deci necesita cheltuieli.Am mai spus,sunt patit cu cutiile SH si chiar nu mai vreau sa patesc ceea ce am patit in Ianuarie...

@mr.Tob, cu siguranta o sa fiu super atent sa nu mai existe greseli.

@Octi, sa vad ce si cum fac si de data asta sper sa pun un punct mare...fara virgule :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai..nu prea stiu,sunt in mare dilema.

Si cand ma gandesc ca practic am stricat-o eu si am "aruncat" 1200 euro.

Dar...chiar daca acum v-a trebui sa bag mana foooarte adanc in buzunar,este totusi si o parte buna,de cand am schimbat motorul,am demontat cutia si tot ce mi-am facut/schimbat/reparat la masina am invatat destul de mult lucruri.

1 lucru si cel mai important este ca nu mai desfac cutii automate in viata mea:)).

Si daca ar fi sa dau timpul inapoi,sincer la fel as face dar cu mult mai multa atentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi pe upgrade la ZF. Cu tot cu convertizor te costa mai putin decat sa repari cutia ta. Daca are Lex tot ce trebuie nu inteleg ce mai stai.

Vorbeste cu cei de la service poate sunt interesati de ambele cutii.

 

Trimis de pe al meu SM-G357FZ folosind Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Ai lipit un conținut cu formatare.   Elimină formatare

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...