Sari la conținut

BMW 530dA IS 17 CLG


28clg
 Share

Recommended Posts

Azi s-a muncit din greu mai ceva ca "la patron" :)))

Dar a iesit o treaba super faina si ca la carte!

Deocamdata ca feedback de la automata la manuala....e altceva :)))

Abia astept sa il probez la un drum mai lung si apoi o sa revin din nou cu pareri.

Multe mii de multumiri baietilor @Felix si @Scooter!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim de aprecieri, a fist cam pe graba, o zi jumate pentru swap, cam grăbită treaba. Mai trebuie ceva codari de schimbare zcs, sa nu apara probleme pe viitor. Un swap din asta trebuie facut cam in 3 zile sa fie treaba buna si fara oboseala accentuata :)

 

Sent from my Huawei P9

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mica recapitulare:

Dupa cum stiti multi dintre voi,eu am avut destule probleme cu cutiile automate si tot am fost ambitios sa raman la automata,doar pt confortul acesteia si am ajuns sa cheltui destui banuti pt "ambitia" asta...

Din multe convorbiri cu Felix si Iulian,am zis ca trebuie sa fac pasul cel mare si sa trec la manuala,sa scap odata de stresul asta.Zis si facut,am ajuns Vineri(16/09) la Piatra Neamt si cam pe la amiaza ne-am apucat de "surubarit",binenteles impreuna cu colegii Felix si Iulian,defapt mai mult ei :))).

S-au pus urmatoarele piese:

Cutie manuala sh,cardan sh,volanta sh,kit ambreiaj nou pe Luk,binenteles cablajul si daca am omis ceva rog sa ma corecteze colegii Felix si Iulian.

Ieri seara am finalizat swapul la manuala,s-au facut ceva probe local,dupa care vor urma schimbati nu stiu ce parametri etc etc,va poate explica mai multe Iulian.

Astazi am venit spre Iasi si totodata proba mult asteptata...Va jur,nu am crezut sa o spun vreodata dar nu se compara diferentele dintre ele,se vede superioritatea manualei,pe partea de confort nu am simtit nici o clipa ca sunt cu manuala,doar in momentul cand mai schimbam si eu din 5/4 si tot asa,probabil voi mai simti in orase mari si trafic.Ca si consum,hmm...ce pot sa zic,desi motorul nu e chiar in parametri 100°/° si mai sunt cate ceva chestii de schimbat,a scazut de la 7.4 la 5.4-5.6,aici vb doar de consum pe obc si mers relativ normal,am mers doar o portiune de vreo 20 km cu pana la 140km/h si restul mers calm.

Cat despre putere/demaraj si toate alea parca mi se pare cam puturoasa pana in 2000-2500 de ture dar dupa aia trage mult mai bine.La partea asta ma gandesc ca dupa ce se vor coda "chestiile" pe acolo de catre Iulian, poate se schimba si problema cu trasul,vom vedea.

In rest ce sa zic,inca o data mii si milioane de multumiri colegilor Felix si Iulian care au facut treaba de exceptie si "ca la carte".

Ps.Scuzati "deranjul" din masina,nu am apucat sa fac curatenie.

20160918_170228.jpg

20160918_170322.jpg

20160918_174756.jpg

20160918_174810.jpg

20160918_174834.jpg

20160918_174841.jpg

20160918_174905.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

abia acum m-am uitat atent la masina , foarte frumoasa italianca asta ta , mare potential se vede ca a e pe mainile cui trebuie , poate curand daca o sa mai revin la e39 cu siguranta voi alege si eu un touring . in rest felicitarii pentru munca depusa . sa te bucuri de masina in continuare . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciprian - ma bucur pentru tine, cosmarul a luat sfarsit :).

 

Felix, Iulian - felicitari pt munca depusa si pt rezultat.

nu vreau sa fiu rau, dar nici cutiile manuale nu sunt indestructibile, am invatat pe propria piele. dar sunt cu totul altceva, o sa te bucuri de masina, o sa-ti placa mult mai mult de ea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

abia acum m-am uitat atent la masina , foarte frumoasa italianca asta ta , mare potential se vede ca a e pe mainile cui trebuie , poate curand daca o sa mai revin la e39 cu siguranta voi alege si eu un touring . in rest felicitarii pentru munca depusa . sa te bucuri de masina in continuare .

 

Multumesc @Ralph,ce sa zic,mai sunt destul de multe lucruri de pus la punct,dar binenteles voi incerca sa o mentin si sa o duc mecanic/estetic cat mai sus.

@mr.Tob e foarte corect ce zici dar sint totusi destul de rare acestea.Si chiar daca eu eram ala care ziceam ca nu voi renunta la automata,acuma chiar si dupa putinii km parcursi cu manuala,ma intreb cum naiba nu am facut eu swap-ul asta mai demult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa fiu rau, dar nici cutiile manuale nu sunt indestructibile, am invatat pe propria piele. dar sunt cu totul altceva, o sa te bucuri de masina, o sa-ti placa mult mai mult de ea :)

Nu cred ca am fost atent pe forum... Dsr cum ai putut distruge o cutie manuala? Care tine cel putin dublul cuplului motorului. Ai mers fara ulei in ea?

 

Sent from my Huawei P9

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca am fost atent pe forum... Dsr cum ai putut distruge o cutie manuala? Care tine cel putin dublul cuplului motorului. Ai mers fara ulei in ea?

 

Sent from my Huawei P9

nu stiu ce s-a intamplat, de cand am cumparat masina lua erau momente cand sarea din treapta1. dupa ce am schimbat motorul, poate eram mai atent la sunete si am observat un vuiet care disparea daca apasam ambreiajul. cand am verificat erau cam 0.2 l ulei in loc de 1.1. aveam scurgeri de ulei care credeam ca preoveneau de la vechiul motor. acum la noua cutie vom verifica toate simeringurile, chiar daca uleiul era cu doar cativa mm sub nivel.

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai asta a fost problema, a mers cutia fara ulei = span = pinioane distruse

cutiile manuale de bmw (daca au ulei) nu pica, cel putin astea din anii 2000. in dezmembrari se dau la fier vechi de cele mai multe ori sau pe bani foarte putini

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plus de asta, cand vrei sa montezi o cutie nu o urci pe motor fara sa fie verificata si cu schimbul de ulei facut. Altfel muncesti in zadar si pierzi si bani.

nu a fost data jos, dar la asta care o punem clar se verifica si schimba tot ce trebuie. sunt convins ca si voi ati verificat si nu o sa fie probleme, spuneam doar in ideea ca nimic nu e 'idiot proof'

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Ai lipit un conținut cu formatare.   Elimină formatare

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...