Sari la conținut

Timbru de mediu - evitare/recuperare/abrogare


galmati
 Share

Recommended Posts

Da.

 

Trimis de pe al meu SM-J500F folosind Tapatalk

Beleaua e alta: dupa ce am mai studiat putin exista posibilitatea sa nu mai pot recupera timbrul de mediu pentru ca OUG 9/2013 este abrogata. Vedem. Ma consult cu un fost coleg care profeseaza si revin clar cu un raspuns.

 

Trimis de pe al meu SM-J500F folosind Tapatalk

nu prea inteleg de ce zici asta. eu as vedea-o ca o pe o confirmare ca este o plata nedatorata faptul ca este abrogata.

astept si eu un raspuns dupa ce te consulti cu cineva in domeniu

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O Sa fie un blocaj din cauza numar mare de procese dacă fac asta fara o restituire de taxe plătite. Din punctul meu de vedere îmi pun suma plătită pe rol ca debit că sa consum in timp pe impozite. Parcă 5 ani pot sa ai o suma în plus până dispară automagically.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare...trebuie sa imi transcriu si eu masina si are taxa platita...nu am gasit un topic mai adecvat asa ca intreb aici... Eu am taxa platita si nu am mai scos adeverinta aceea care dovedeste acest lucru am bagat-o la impozite si taxe si mi sa cerut o taxa de 60 de lei...urmeaza sa achit acea taxa la impozite si taxe si sa fac asigurare pe langa treaba asta ce mai am de facut ? Am inteles ca nu se mai face autentificare RAR ! Ce alte taxe trebuie sa mai platesc pe langa RCA ca sa merg sa depun dosarul ? Vreau numere preferentiale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg in instanta,sa recupar toata suma ! Nu am incredere ca se restituie in 5 ani,ca poate intra alte legi sau se schimba nu stiu ce si raman cu ochii in soare

 

Nici o instanta din Ro nu va da castig de cauza. Nu exista precedent. In 4 ani e minim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e tocmai teapa, dispare procedura administrativa de recuperare, care era oricum esalonata pe 5 ani.

Ramane in schimb varianta in instanta, cu recuperarea lor intr-o singura transa.

Totusi nu prea stiu precedente de recuperare pe timbrul de mediu in instanta, stiu ca se recupereaza pe fostele taxe de inmatriculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am primit comunicare de la tribunal cu privire la completarea dosarului cu urmatoarele documente: taxa de timbru in valoare de 290 lei calculata in functie de valoarea taxei platite, decizia de impunere a taxei auto care se regaseste la ANAF si daca nu ati fost inspirati sa faceti copie sau daca nu aveti pe cineva acolo sa dea o copie "conform cu originalul" se cam blocheaza procesul si cartea originala a masinii din tara de provenienta - comunitate- in copie, tradusa, legalizata si conform cu originalul. Si nu e buna doar traducerea legalizata ci trebuie anexat copie dupa brieful mare si dupa brieful mic.

Termen de depunere a documentelor solicitate in dosar = 10 zile.

Noroc ca am copii facute dupa fiecare document... :)


Le; Nici vechea taxa de poluare nu se mai poate recupera de la ghiseul ANAF intrucat au disparut normele metodologice de aplicare. Deci tot tribunal si proces scrie pe cei ce doresc sa-si recupereze taxa platita pana in 2013.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere se justifica pentru ca nu poti face dovada cu un C-V de Germania completat de mana, ca ai cumparat masina din tara membra UE. Partea cea mai aiurea este ca pe chitanta de la ANAF nu scrie nici o serie de identificare a masinii ci doar nr de inmatriculare cu pixul. Romania...

 

Trimis de pe al meu SM-J500F folosind Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai sa ma gandesc. Eu am platit taxa pe baza CIV eliberat de RAR, sa zicem in aprilie 2016. Pe baza cifru de CO2, anul constructie, si norma euro, tot luat din cartea eliberat de catre RAR. Am si data de prima inmatriculare in CIV sau daca nu se considere ca e concludent, se poate afla imediat cand a fost prima inmatriculare in Romania. Am si hartie de la fisc cand am platit taxa.

Pe chitanta parca scrie totusi VIN sau ceva, tin minte ca e legat de masina.

 

Bazat pe informatie de sus se poate concluda ca eu am platit o taxa anume pentru o masina anuma la un moment dat. De ce ar mai fi nevoie de brief? Si ce aduci daca ai platit taxa pe o masina care nu a fost inmatriculata?

 

Sa nu mai spun ca toate informatie de sus (inclusiv brief! ca doar am lasat-o la politia) este deja in arhive / bazele de data a statului Roman si nu ar trebui sa aduc eu nici un act eliberat de ei inapoi la .. ei.

 

Miroase a abuz si a face lucruri mai complexe decat ar trebui in speranta sa nu isi cere lumea banii inapoi. Oare au nevoie de banii astia pentru pensii si alte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai sa ma gandesc. Eu am platit taxa pe baza CIV eliberat de RAR, sa zicem in aprilie 2016. Pe baza cifru de CO2, anul constructie, si norma euro, tot luat din cartea eliberat de catre RAR. Am si data de prima inmatriculare in CIV sau daca nu se considere ca e concludent, se poate afla imediat cand a fost prima inmatriculare in Romania. Am si hartie de la fisc cand am platit taxa.

Pe chitanta parca scrie totusi VIN sau ceva, tin minte ca e legat de masina.

 

Bazat pe informatie de sus se poate concluda ca eu am platit o taxa anume pentru o masina anuma la un moment dat. De ce ar mai fi nevoie de brief? Si ce aduci daca ai platit taxa pe o masina care nu a fost inmatriculata?

 

Sa nu mai spun ca toate informatie de sus (inclusiv brief! ca doar am lasat-o la politia) este deja in arhive / bazele de data a statului Roman si nu ar trebui sa aduc eu nici un act eliberat de ei inapoi la .. ei.

 

Miroase a abuz si a face lucruri mai complexe decat ar trebui in speranta sa nu isi cere lumea banii inapoi. Oare au nevoie de banii astia pentru pensii si alte?

 

de parca nu ti-au fost cerute niciodata acte de o autoritate a statului care se afla la o alta autoritate... e ca in bancul ala cand politistul cere permisul, si soferul il intreaba daca l-au pierdut? ca e la ei de 2 luni...  

am ajuns la concluzia ca aici guvernul incearca sa jecmaneasca poporul legal, si poporul incearca sa evite asta cum poate, mai legal, mai ilegal, si e un ciclu infinit, ei dau o lege, oamenii gasesc o metoda sa o evite, ei dau alta lege prin care elimina metoda gasita de oameni, si tot asa... 

p.s. nu ma refer doar la guvernul actual, toate au facut la fel...

p.p.s. scuze de off topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Ai lipit un conținut cu formatare.   Elimină formatare

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...